GCAA All-Region 17/18

2017 Men’s X-C All Region

Runner of the Year: Justin Burton (Oxford-Emory)

Coach of the year: Tony O'Kelley (Oxford-Emory)

First Team

Justin Burton, Thitikorn Ngampakdeepa, Alden Aspiras, Jerry Yue, Zeyad Hassan -Oxford-Emory

              

2017 Women’s X-C All Region

Runner of the Year: Emily Rexer (Oxford -Emory)

Coach of the year: : Ella O'Kelley (Oxford-Emory)

First Team

Emily Rexer, Fiona Bock, Michelle Ly, Harper Fine -Oxford-Emory; Jhakira Fine- Georgia Military

 

2017 Men's Soccer All-Region

Tinashe Chabata – GMC (MVP)

Dave Sexton- GMC (Coach of the year)

First Team

GK- Ricky Ortiz – GMC

Defense

Fredrik Ackander – Andrew, Orlando Lozano – GMC, Tinashe Chabata – GMC

Midfield  

Andrei Bajura – Andrew, Reyes Hernandez – Andrew, Luke Deacy – GMC, Jonni Turner – GMC, Matheus Brandao – GMC

Forward

Charlie Braithwaite – GMC; Bryan Zuniga – Andrew

 

2017 Women's Soccer All-Region

Adisa Nwawel – GMC (MVP)

Scott Henderson- Gordon State (Coach of the year)

First Team

GK- Cassidy Norman – GMC

Defense

Tabitha Hatem – GMC, Celine Elie – Andrew, Marisol Estrada – Gordon

Midfield  

Alison Rugel – GMC, Chelsea Green – S. Georgia State, Chandler Elliott – Andrew,  

Cynthia Coronel– Gordon

Forward

Adisa Nwawel – GMC, Skylar Bertram – Gordon,  Nadia Kuchambi – ABAC

Second Team

GK- Taylor Sorrows – ABAC

Defense

Allie Suttles – GMC, Jordan White – Gordon,  Emily Burgess – ABAC

Midfield  

Carly Altman– ABAC,  Morgan Green – GMC, Brooke Biggs – Gordon, Nicole Reynoso – Gordon

Forward

Kajah Newton – GMC, Makenzie Macmillan – S. Georgia State,  Tori Rodriguez – Andrew

 

2017/18 Women’s Basketball Division III All Region

Coach of the Year:  Alford Williams- West Georgia Technical College

Player of the Year: Kayla Mosquera – Southern Crescent Technical College

First Team

Kayla Mosquera – Southern Crescent Technical College

Kia Jefferson- West Georgia Technical College

Eriyana Mitchell- West Georgia Technical College

Victoria Kennedy- West Georgia Technical College

Phyllisse Lewis- West Georgia Technical College

Destiny Morph- Southern Crescent Technical College

Honorable Mention:

Adriana Fajardo – Southern Crescent Technical College

All Defensive Team

Chase Parker, Ukari Overby, Destiney Zimmerman- West Georgia Technical College

Adriana Fajardo, Alexandria Brown -Southern Crescent Technical College

 

2017/18 Men’s Basketball Division III All Region

Coach of the Year:  Calvin Sinkfield- Southern Crescent Technical College

Player of the Year: Joe Boyer-West Georgia Technical College

First Team

Joe Boyer- West Georgia Technical College

Sean Wickham- Oxford College of Emory University

Elijah Johnson- Southern Crescent Technical College

Antonio Smith- West Georgia Technical College

Kyle Brown- Oxford College of Emory University

Second Team

Brendon Tyler- Southern Crescent Technical College

San Marteen Rozier- West Georgia Technical College

Stevantae Cromer- Southern Crescent Technical College

Ryan Kwong-Oxford College of Emory University

Carlos Waters- Southern Crescent Technical College

Honorable Mention:

Robbie Wainio- Oxford College of Emory University

All Defensive Team

San Marteen Rozier, Christian Haye- West Georgia Technical College

Elijah Johnson, Brendon Tyler-Southern Crescent Technical College

Tombari George-Komi- Oxford College of Emory University

 

2017/18  Women's Basketball DI All Region

Coach of the Year:  James Frey – South Georgia Technical College

Player of the Year: Esther Adenike- South Georgia Technical College

Freshman of the Year: Fredricka Sheats- Central Georgia Technical College

First Team

Esther Adenike- South Georgia Technical College

Cekeya Mack - Albany Technical College

Fredricka Sheats- Central Georgia Technical College

Kateryna Khomenko - Georgia Highlands College

Toddrianna Isler- Andrew College

Second Team

Anna Stewart - Georgia Highlands College

Houlfat Mahouchiza- South Georgia Technical College

Jonnae Johnson- East Georgia State  College

Kayla Smith- Atlanta Metropolitan State College

Schkinah Bimpa- Central Georgia Technical College

All-Tournament Team

Esther Adenike- South Georgia Technical College

Ricka Jackson- South Georgia Technical College

Asia Harden- East Georgia State  College

Cekeya Mack - Albany Technical College

Kateryna Khomenko - Georgia Highlands College

Toddrianna Isler- Andrew College

Kayla Smith- Atlanta Metropolitan State College

Schkinah Bimpa- Central Georgia Technical College

Tyshiana Rozier- Central Georgia Technical College

 

2017/18  Men's Basketball DI All Region

Coach of the Year:  Phil Gaffney – Georgia Highlands College

Player of the Year: Michael Laster- Central Georgia Technical College

Defensive Player of the Year: Tracy Hector, Jr.- South Georgia State College

Freshman of the Year: Ijon Owens- Andrew College

First Team

Michael Laster- Central Georgia Technical College

Kevon Tucker- Gordon State College

TaJuan Johnson- Georgia Highlands College

Nate Louis- South Georgia State College

Marquel Wiggins- South Georgia Technical College

Second Team

Tracy Hector, Jr.- South Georgia State College

Rico Simmons- South Georgia Technical College

DeMarcus Addie- Georgia Highlands College

Ijon Owens- Andrew College

Anyeuri Castillo- Central Georgia Technical College

Honorable Mention

Jordan Lewis- Atlanta Metropolitan College

Timothy White- Albany Technical College

Dawan Bass- South Georgia Technical College

Jamarcis Nunally- Albany Technical College

AJ Cheeseman- Gordon State College

All Defensive Team

Tracy Hector, Jr.- South Georgia State College

Dawan Bass- South Georgia Technical College

Timothy White- Albany Technical College

D'Andre Bernard- Georgia Highlands College

Jacob Spence- South Georgia State College

All Freshman Team

Ijon Owens- Andrew College

Anyeuri Castillo- Central Georgia Technical College

Jamarcis Nunally- Albany Technical College

Jawaun Daniels - Central Georgia State College

Oronte' Anderson- Gordon State College

All-Tournament Team:

Anyeuri Castillo (MVP); Elijah Farrakhan - Central Georgia Technical College

Rico Simmons; Dawan Bass - South Georgia Technical College

DeMarcus Addie -  Georgia Highlands College

Tracy Hector, Jr. - South Georgia State