2017-18 Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
October
Sat. 7 Andrew   Battle of South JUCO Jamboree   TBA
  @ Duluth High School
  South Georgia #   JuCo Report Battle of the South   9:00 AM
  @ Duluth High School (Georgia)
  JUCO Report Battle of The South JUCO Jamboree   Gordon   9:00 AM
  @ Duluth, GA
Sun. 8 Albany Tech #   Southeastern JUCO Jamboree   TBA
  @ Tallahassee, FL
  S. Georgia Tech #   TCC Jamboree   10:00 AM
Thu. 12 S. Georgia Tech #   Faulkner State University   6:00 PM
Fri. 13 New Rock Prep #   E. Georgia   12:00 PM
  Scrimmage
Sat. 14 Cory Black JUCO Jamboree   Gordon   9:00 AM
  @ Barnesville, GA
  South Georgia #   CBHoops JUCO JAM   9:00 AM
  @ Gordon State College
  C. Georgia Tech #   CB Hoops JUCO Jamboree   10:00 AM
  @ Atlanta, GA
  New Rock Prep # 61 Oxford 68 Final
  E. Georgia #   Jamboree   12:00 PM
  @ BARNESVILLE,GA
  Itawamba Community College #   Gordon   6:30 PM
  @ CBlackHoops JUCO Jam @ Gordon State
Sat. 21 Albany Tech #   Super Jamboree   TBA
  @ Cartersville, GA
  S. Georgia Tech #   CB Hoops JUCO Jamboree   TBA
  Andrew   CB Hoops Super Jamboree   TBA
  @ Emerson, GA
  Cory Black JUCO Jamboree   Gordon   9:00 AM
  @ Cartersville, GA
  C. Georgia Tech #   JUCO Jamboree   10:00 AM
  @ Atlanta, GA
  Bryan College # 87 Oxford 71 Final
  Brewton-Parker College #   E. Georgia   4:00 PM
  Scrimmage
Mon. 23 Middle Georgia State University #   South Georgia   7:00 PM
Tue. 24 C. Georgia Tech #   Life University   7:00 PM
  @ Marietta, GA
Thu. 26 Albany Tech #   Albany State Univ (Scrimmage)   TBA
  Action Sports Academy #   South Georgia   7:00 PM
Fri. 27 Southern Basketball Academy #   E. Georgia   5:30 PM
  Scrimmage
  Andrew   Albany State (Scrimmage)   7:00 PM
Sat. 28 Albany Tech Alumni (Scrimmage) #   Albany Tech   TBA
  Oxford #   Morehouse College   9:30 AM
  C. Georgia Tech #   Columbus State University   2:00 PM
  @ Columbus, GA
Mon. 30 Middle Georgia Prep #   S. Georgia Tech   5:00 PM
  American Basketball Institute   Gordon   7:30 PM
 
November
Wed. 1 West Georgia Tech 89 Reinhardt University JV 94 Final
  Georgia Highlands Diamonds 82 Oxford 99 Final
  Motlow State Community College 79 Georgia Highlands 60 Final
  S. Crescent Tech 59 Andrew 62 Final
  Summerhill Prep 68 Albany Tech 85 Final
  Spartanburg Methodist 56 E. Georgia 71 Final
  Atlanta Metro 75 Gadsden State Community College 81 Final
Thu. 2 Skill Factory Academy 77 South Georgia 91 Final
  @ Douglas Campus
Fri. 3 Caldwell Community College & Technical Institute 69 Georgia Highlands 106 Final
  @ Walters State
  Oxford 78 Central Carolina Community College 84 Final
  @ Sandhills CC
  S. Georgia Tech 86 Cleveland State Community College 82 Final
  @ Harriman, Tennessee
  S. Crescent Tech 43 Albany Tech 51 Final
  @ Warner Robins
  Middle Georgia Prep 76 C. Georgia Tech 74 Final
  Warner Robins, GA (CGTC Classic)
Sat. 4 Oxford 97 Sandhills Community College 105 Final
  Middle GA Prep 62 Albany Tech 55 Final
  @ Macon
  Southern Basketball Academy 64 Andrew 101 Final
  BC Howren 92 West Georgia Tech 95 Final
  S. Crescent Tech 53 C. Georgia Tech 75 Final
  Macon, GA (CGTC Classic)
  Gordon 78 Snead State Community College 77 Final
  @ Chipola Community College
  S. Georgia Tech 77 Roane State Community College 85 Final
  Georgia Highlands 98 Walters State Community College 101 Final
  Senators Tip Off Classic
Sun. 5 Gordon 89 Chipola College 98 Final
  Milton Johnson Classic
Mon. 6 South Georgia 96 Webber International University JV 69 Final
  Middle Georgia Prep 86 West Georgia Tech 72 Final
Tue. 7 Atlanta Metro 84 Spartanburg Methodist 79 Final
  Gordon 70 Chattahoochee Valley Community College 68 Final
  Piedmont College JV 69 Oxford 64 Final
  Brewton Parker College 51 E. Georgia 79 Final
Wed. 8 Georgia Highlands Diamonds 96 West Georgia Tech 99 Final
  Handle It Prep   Albany Tech   Cancelled
Thu. 9 Oxford 73 Reinhardt University JV 82 Final
  S. Crescent Tech   Snead State Community College   Postponed
Fri. 10 S. Georgia Tech 57 Eastern Florida State College 85 Final
  Tallahassee, FL @ Tallahassee, FL
  C. Georgia Tech 74 Lawson State Community College 62 Final
  Southland International Classic @ Tuscaloosa, AL
  Andrew 63 Indian River State College 102 Final
  Veteran's Classic
  Denmark Technical College 82 Georgia Highlands 93 Final
  Santa Fe College 66 Gordon 77 Final
  Atlanta Metro 79 Gulf Coast State College 83 Final
  @ Barnesville, GA
  E. Georgia 64 Shelton State Community College 77 Final
Sat. 11 S. Georgia Tech   Tallahassee Community College   Postponed
  Atlanta Metro 66 Santa Fe College 76 Final
  @ Barnesville
  Andrew 64 Palm Beach State College 92 Final
  Indian River State Veterans Classic @ Fort Pierce, FL
  E. Georgia 73 Lawson State Community College 68 Final
  @ Tuscaloosa, Al
  Cape Fear Community College 82 Georgia Highlands 73 Final
  Rome, GA - Georgia Highlands Classic
  West Georgia Tech 73 Georgia NW Tech 51 Final
  USC Salkehatchie 65 South Georgia 78 Final
  Gulf Coast State College 75 Gordon 72 Final
  C. Georgia Tech 66 Shelton State Community College 81 Final
  Southland International Classic
Mon. 13 Tallahassee Community College 72 Albany Tech 63 Final
  Georgia Highlands 84 Gadsden State Community College 72 Final
Tue. 14 Combine Academy-Atlanta 62 Andrew 90 Final
Wed. 15 Middle GA Prep * # 79 S. Crescent Tech 69 Final
  Oxford 75 Emmanuel College JV 76 Final
  Atlanta Metro 86 Coastal Alabama - North 98 Final
Thu. 16 Albany Tech 52 Chattahoochee Valley Community College 60 Final
  West Georgia Tech 59 Snead State Community College 101 Final
Fri. 17 Cape Fear Community College 66 Gordon 67 Final
  @ South GA Tech College
  Andrew 62 Indian River State College 105 Final
  @ South Georgia State College
  Georgia NW Tech * 41 S. Crescent Tech 72 Final
  Louisburg College 71 S. Georgia Tech 76 Final
  Americus,GA
  Denmark Technical College 81 South Georgia 96 Final
Sat. 18 Louisburg College 80 Gordon 91 Final
  Americus,GA @ South Georgia Technical College
  Denmark Technical College 85 Andrew 90 Final
  @ South Georgia State College
  Cape Fear Community College 98 S. Georgia Tech 77 Final
  Americus, GA - South Georgia Tech Classic
  ABI 61 Georgia Highlands 120 Final
  Indian River State College 67 South Georgia 70 Final
  Tennessee Wesleyan JV 78 Oxford 83 Final
  Emmanuel College JV 74 West Georgia Tech 76 Final
  C. Georgia Tech 67 Chattahoochee Valley Community College 66 Final
  Phenix City, AL
Sun. 19 West Georgia Tech 83 Summer Hill Prep 97 Final
Mon. 20 Georgia Gwinnett College   Oxford   7:00 PM
  Turner Job Corps   Albany Tech   Postponed
  Andrew 60 S. Crescent Tech 66 Final
Tue. 21 USC Salkehatchie 78 E. Georgia 71 Final
  Middle Georgia Prep Academy 73 South Georgia 65 Final
  West Georgia Tech 64 Bevill State Community College 94 Final
  Cleveland State Community College 73 C. Georgia Tech 82 Final
  Macon, GA
  Handle It Prep   Georgia Highlands   Cancelled
  Enterprise State Community College 60 Albany Tech 66 Final
Fri. 24 S. Crescent Tech   ASA   5:30 PM
  @ Atlanta Metro
  S. Georgia Tech   St. Petersburg College   6:00 PM
  @ College of Central Florida
  capital City   Atlanta Metro   7:30 PM
Sat. 25 Summerhill Prep   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Warner Robins, GA
  S. Crescent Tech   Atlanta Metro   4:00 PM
  S. Georgia Tech   College of Central Florida   6:00 PM
Mon. 27 Albany Tech   Tallahassee Community College   7:00 PM
  Brewton Parker JV   Andrew   7:00 PM
  Gadsden State Community College   Atlanta Metro   7:30 PM
Tue. 28 S. Crescent Tech   Gordon   7:30 PM
  Oxford   LaGrange College JV   8:00 PM
Wed. 29 Chattahoochee Valley Community College   C. Georgia Tech   7:00 PM
  Macon, GA
  Georgia Highlands   Motlow State Community College   7:00 PM
Thu. 30 South Georgia   Florida State College at Jacksonville   7:00 PM
  Pasco-Hernando State College   Oxford   8:00 PM
  Coastal Alabama - North   Atlanta Metro   8:00 PM
 
December
Fri. 1 S. Crescent Tech   C. Georgia Tech   4:00 PM
  Albany Tech Classic @ Albany, GA
  Georgia Highlands   Gulf Coast State College   6:00 PM
  @ yes
  Pasco-Hernando State College   Gordon   7:00 PM
  E. Georgia   Spartanburg Methodist   7:00 PM
  S. Georgia Tech   Miami Dade College   8:00 PM
  Summer Hill Prep (Titan Classic)   Albany Tech   8:00 PM
Sat. 2 S. Georgia Tech   Palm Beach State College   12:00 PM
  Miami Dade College Classic @ Miami, FL
  Atlanta Metro   Chattahoochee Valley Community College   2:00 PM
  C. Georgia Tech   Summerhill Prep   2:00 PM
  Albany Tech Classic @ Albany, GA
  Pasco-Hernando State College   West Georgia Tech   3:00 PM
  Southern Crescent Technical College(Titans Classic)   Albany Tech   4:00 PM
  Georgia Highlands   Chipola College   4:00 PM
  Andrew   Pensacola State College   4:00 PM
  Pensacola, FL
  Concordia   Oxford   4:30 PM
  South Georgia   Denmark Technical College   6:00 PM
Mon. 4 Oxford   Oglethorpe University JV   7:00 PM
  Atlanta Metro   S. Crescent Tech   7:30 PM
Wed. 6 American Basketball Institute   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Macon, GA
  Tallahassee Community College   S. Georgia Tech   7:30 PM
Thu. 7 Albany Tech   Enterprise State Community College   8:30 PM
Fri. 8 Andrew   Combine Academy - Charlotte   6:00 PM
  @ Waycross, GA
  West Georgia Tech   Sandhills Community College   7:00 PM
  Roane State Community College   Georgia Highlands   7:30 PM
  Arlington Day Post Graduate Academy   South Georgia   8:00 PM
Sat. 9 New Rock Prep   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Warner Robins, GA
  Andrew   Arlington Day Post Graduate Academy   2:00 PM
  @ Waycross, GA
  Gordon   USC Salkehatchie   3:00 PM
  West Georgia Tech   Davidson County Community College   3:00 PM
  Chattahoochee Valley Community College   Albany Tech   4:00 PM
  Combine Academy- Charlotte   South Georgia   4:00 PM
  E. Georgia   S. Crescent Tech   6:00 PM
Mon. 11 Albany Tech   S. Crescent Tech   7:30 PM
  Chattahoochee Valley Community College   Gordon   7:30 PM
  Gadsden State Community College   Georgia Highlands   7:30 PM
Tue. 12 Southern Basketball Academy   Andrew   1:00 PM
  Handle It Prep   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Macon, GA
  South Georgia   USC Salkehatchie   7:00 PM
Wed. 13 S. Georgia Tech *   E. Georgia   5:30 AM
  Chattahoochee Valley Community College   Atlanta Metro   7:00 PM
Thu. 14 Georgia Gwinnett College #   S. Crescent Tech   7:00 PM
Fri. 15 Florida State College at Jacksonville   South Georgia   7:00 PM
Sat. 16 Spartanburg Methodist   Atlanta Metro   3:00 PM
  West Georgia Tech   Southern Union State Community College   3:00 PM
  Coastal Alabama - North   S. Georgia Tech   4:00 PM
  S. Crescent Tech   E. Georgia   6:00 PM
Mon. 18 New Rock Prep Academy   South Georgia   7:00 PM
  Bevill State Community College   West Georgia Tech   7:00 PM
  S. Crescent Tech   Snead State Community College   7:30 PM
Fri. 29 Chipola College   Gordon   1:00 PM
  @ Panama City, FL
  E. Georgia   Chipola College   1:00 PM
  @ @ Gulf Coast State College-Panama City Florida
  Wake Technical Community College   S. Georgia Tech   2:00 PM
  Gordon   Northwest Florida State College   3:00 PM
  Panama City, FL @ Gulf Coast State College
  Summer Hill Post Graduate Academy   South Georgia   4:00 PM
Sat. 30 St. Petersburg College   S. Georgia Tech   2:00 PM
  Northwest Florida State College   E. Georgia   3:00 PM
  Panama City, FL @ Gulf Coast State College
  Gordon   Gulf Coast State College   4:00 PM
  @ Panama City FL
 
January
Tue. 2 ASA Prep   Georgia Highlands   7:30 PM
Wed. 3 E. Georgia *   South Georgia   7:00 PM
  Atlanta Metro *   Andrew   7:30 PM
  C. Georgia Tech *   S. Georgia Tech   7:30 PM
  Americus, GA
  Gordon *   Albany Tech   7:30 PM
Sat. 6 S. Georgia Tech *   Andrew   3:00 AM
  South Georgia *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  Gordon   S. Crescent Tech   4:00 PM
  Albany Tech *   E. Georgia   4:00 PM
  Georgia Highlands *   Atlanta Metro   4:00 PM
Mon. 8 Georgia Gwinnett College   Oxford   4:30 PM
  LaGrange College JV   West Georgia Tech   7:00 PM
Wed. 10 South Georgia *   Andrew   7:00 PM
  Handle It Prep #   S. Crescent Tech   7:00 PM
  Albany Tech *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA
  E. Georgia *   Gordon   7:30 PM
  S. Georgia Tech *   Georgia Highlands   7:30 PM
Thu. 11 Oxford   Florida College JV   8:00 PM
Fri. 12 Oxford   Pasco-Hernando State College   7:00 PM
  West Georgia Tech   Emmanuel College JV   7:30 PM
Sat. 13 C. Georgia Tech *   Gordon   3:00 PM
  Barnesville, GA
  Georgia Highlands *   South Georgia   4:00 PM
  S. Georgia Tech *   Atlanta Metro   4:00 PM
  Andrew *   Albany Tech   5:00 PM
Mon. 15 Oglethorpe University JV   Oxford   7:30 PM
Wed. 17 Gordon *   Andrew   7:00 PM
  South Georgia *   Atlanta Metro   7:00 PM
  West Georgia Tech   LaGrange College JV   7:00 PM
  Brewton Parker JV   S. Crescent Tech   7:00 PM
  Albany Tech *   Georgia Highlands   7:30 PM
  E. Georgia *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA (Cancer Awareness Night)
Fri. 19 Central Carolina Community College   Georgia Highlands   6:00 PM
  @ Oxford CC
  Georgia NW Tech   Oxford   8:00 PM
  Dennis Spruell Classic
Sat. 20 E. Georgia *   Andrew   3:00 PM
  West Georgia Tech   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Warner Robins, GA (Faculty/Staff Appreciation Night)
  Georgia Highlands *   Gordon   3:00 PM
  S. Georgia Tech *   South Georgia   4:00 PM
  Central Carolina Community College   Oxford   4:00 PM
  Dennis Spruell Classic
  Atlanta Metro   Albany Tech   4:00 PM
Mon. 22 S. Crescent Tech   LaGrang College JV   7:00 PM
Wed. 24 Gordon *   Atlanta Metro   7:30 PM
  Georgia Highlands *   E. Georgia   7:30 PM
  Oxford *   West Georgia Tech   7:30 PM
  Andrew *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Warner Robins, GA (Cancer Awareness Night)
  Albany Tech *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Fri. 26 Emmanuel College JV   Oxford   7:30 PM
Sat. 27 C. Georgia Tech *   Georgia Highlands   3:00 PM
  Rome, GA
  S. Georgia Tech *   Gordon   3:00 PM
  Albany Tech *   South Georgia   4:00 PM
  Atlanta Metro *   E. Georgia   4:00 PM
  Oxford   Georgia NW Tech   5:00 PM
  West Georgia Tech *   S. Crescent Tech   5:00 PM
Mon. 29 LaGrange College JV   Oxford   7:30 PM
Wed. 31 South Georgia *   Gordon   7:00 PM
  E. Georgia *   S. Georgia Tech   7:30 PM
  Georgia Highlands *   Andrew   7:30 PM
  Oxford *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  C. Georgia Tech *   Atlanta Metro   7:30 PM
  Atlanta, GA
 
February
Thu. 1 Southern Union State Community College   West Georgia Tech   7:30 PM
Sat. 3 Albany Tech *   Gordon   3:00 PM
  S. Georgia Tech *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA (Faculty/Staff Appreciation Night)
  Andrew *   Atlanta Metro   4:00 PM
  Oxford   Tennessee Wesleyan JV   4:00 PM
  South Georgia *   E. Georgia   4:00 PM
Tue. 6 West Georgia Tech *   Oxford   7:30 PM
Wed. 7 C. Georgia Tech *   South Georgia   7:00 PM
  Waycross, GA
  S. Crescent Tech #   Handle It Prep   7:00 PM
  Atlanta Metro *   Georgia Highlands   7:30 PM
  E. Georgia *   Albany Tech   7:30 PM
  Andrew *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Thu. 8 Middle Georgia Prep   Oxford   7:30 PM
Sat. 10 Georgia Highlands *   S. Georgia Tech   3:00 PM
  Oxford   Birmingham Southern University JV   4:00 PM
  Andrew *   South Georgia   4:00 PM
  @ Douglas Campus
  Gordon *   E. Georgia   4:00 PM
  West Georgia Tech   Brewton Parker College JV   5:30 PM
  C. Georgia Tech *   Albany Tech   7:30 PM
  Albany, GA
Mon. 12 S. Crescent Tech *   Oxford   7:30 PM
Wed. 14 Gordon *   C. Georgia Tech   7:00 PM
  Macon, GA
  Albany Tech *   Andrew   7:30 PM
  South Georgia *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Atlanta Metro *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Sat. 17 Andrew *   Gordon   3:00 PM
  Georgia Gwinnett   West Georgia Tech   3:00 PM
  C. Georgia Tech *   E. Georgia   4:00 PM
  Swainsboro, GA
  Atlanta Metro *   South Georgia   4:00 PM
  Georgia Highlands *   Albany Tech   4:00 PM
  Georgia Highlands Diamonds   Oxford   4:00 PM
  Sophomore Day
Mon. 19 Brewton Parker JV   Oxford   7:30 PM
  Atlanta Metro *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA
  S. Crescent Tech *   West Georgia Tech   7:30 PM
Wed. 21 South Georgia *   S. Georgia Tech   7:00 PM
  Andrew *   E. Georgia   7:30 PM
  Gordon *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Albany Tech *   Atlanta Metro   7:30 PM
Sat. 24 C. Georgia Tech *   Andrew   3:00 PM
  Cuthbert, GA
  S. Georgia Tech *   Albany Tech   4:00 PM
  Atlanta Metro *   Gordon   4:00 PM
  E. Georgia *   Georgia Highlands   4:00 PM
Tue. 27 E. Georgia *   Atlanta Metro   7:30 PM
Wed. 28 South Georgia *   Albany Tech   7:00 PM
  Gordon *   S. Georgia Tech   7:00 PM
  Georgia Highlands *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA (Sophomore Night)
 
March
Sat. 3 Andrew *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Gordon *   South Georgia   4:00 PM
# Exhibition
* Conference