2018-19 Men's Basketball Schedule

Add to Calendar
Date Away Home Status Links
 
October
Sat. 6 Georgia Highlands   Georgia Highlands   TBA
  JUCO Jamboree Battle of the South (Marietta, GA)
  Andrew #   Juco Report Best of The South Jamboree   12:00 PM
  @ Kell High School
  South Georgia #   JuCo Report Battle of the South   12:00 PM
  @ Kell High School
  Battle of the South Jamboree #   Albany Tech   12:00 PM
  @ Atlanta, Ga
Sun. 7 Southeastern Jamboree #   Albany Tech   TBA
  @ Southeastern Jamboree
  S. Georgia Tech #   TCC Jamboree   TBA
  Jamboree @ Tallahassee Community College
  Northwest Florida State College #   S. Georgia Tech   8:00 PM
  Tallahassee, FL @ Tallahassee Community College
Sat. 13 CB Hoops JUCO #   Albany Tech   TBA
  Georgia Highlands   Georgia Highlands   TBA
  All American Jamboree (Orlando, Florida)
  Juco Jamboree Barnesville Ga. #   E. Georgia   7:30 AM
  @ @Barnesville Ga
  Cory Black JUCO Jamboree Exhibition #   Gordon   9:00 AM
  C. Georgia Tech #   CB Hoops JUCO Jamboree   10:00 AM
  Atlanta, GA
  South Georgia #   Corry Black JuCo Showcase   12:00 PM
  @ Gordon State College
  USC Salkehatchie   Georgia Highlands   1:00 PM
  All American Jamboree - Orlando, FL @ Neutral
Wed. 17 S. Georgia Tech #   Thomas University   6:00 PM
  Scrimmage
Thu. 18 Oxford #   Morehouse College   Cancelled
Fri. 19 Southern Basketball Academy #   E. Georgia   12:00 PM
  @ Home
Sat. 20 S. Georgia Tech #   CB Hoops JUCO Jam   TBA
  Jamboree
  Georgia Highlands   Georgia Highlands   TBA
  CB Hoops Super Jam (Emerson, GA)
  Cory Black JUCO Jamboree Exhibition #   Gordon   9:00 AM
  @ Cartersville, GA
  C. Georgia Tech #   JUCO Jamboree ATL   10:00 AM
  Atlanta, GA
  Andrew #   CB Hoops showcase   12:00 PM
  @ Lakepoint Sports Center
  Bryan College # 96 Oxford 92 Final - OT
  Brewton Parker State College #   E. Georgia   4:00 PM
  @ Home
Mon. 22 Albany Tech #   Albany State University   7:30 PM
Tue. 23 Middle Georgia Prep #   Andrew   7:00 PM
Thu. 25 Middle Georgia Prep #   South Georgia   7:00 PM
Fri. 26 Paine College (Exhibition) #   Gordon   2:00 PM
Sat. 27 TSF(The Skill Factory) #   Oxford   3:00 PM
  C. Georgia Tech #   Columbus State University   3:00 PM
  Columbus, GA
  Andrew #   Young Harris College JV   7:00 PM
Mon. 29 Middle Georgia Prep #   S. Georgia Tech   6:00 PM
  Scrimmage
  C. Georgia Tech #   Albany State University   7:00 PM
  Albany, GA
  Shorter Uniersity   Georgia Highlands   7:00 PM
  Rome, GA (scrimmage)
 
November
Thu. 1 American Basketball Institute   South Georgia   7:00 PM
  @ SGSC-Douglas Campus
  Andrew   Chattahoochee Valley Community College   7:00 PM
  PAP Prep   West Georgia Tech   7:00 PM
  S. Crescent Tech   Oxford   7:30 PM
Fri. 2 Georgia Highlands   Enterprise State Community College   3:00 PM
  Marianna, FL @ Chipola College
  Gordon   Cleveland State Community College   4:00 PM
  @ Roane State
  Eastern Florida State College @ Tallahasse Fla. #   E. Georgia   5:30 PM
  Middle Georgia Prep   Albany Tech   5:30 PM
  @ Central GA (Macon)
  Eastern Florida State College   E. Georgia   5:30 PM
  Tallahassee @ Tallahassee Tip-Off Classic
  S. Georgia Tech   Roane State Community College   6:00 PM
  Georgia Gwinnett College   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA (CGTC Classic)
Sat. 3 Basketball Academy   Albany Tech   1:00 PM
  @ Macon, GA
  Georgia Highlands   Miami Dade College   1:00 PM
  Marianna, FL @ Chipola College
  E. Georgia   Tallahassee Community College   2:00 PM
  New Rock Prep   West Georgia Tech   2:00 PM
  S. Georgia Tech   Cleveland State Community College   3:00 PM
  Roane State @ Roane State
  Middle Georgia Prep   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA (CGTC Classic)
  Southern Basketball Academy   Andrew   3:00 PM
  Oxford   Bryan College Reserve Squad   3:30 PM
  South Georgia   Florida State College at Jacksonville   4:00 PM
  Gordon   Roane State Community College   5:00 PM
  Georgia NW Tech   S. Crescent Tech   5:00 PM
Mon. 5 Georgia Highland Diamonds   West Georgia Tech   7:00 PM
Tue. 6 South Georgia   USC Salkehatchie   7:00 PM
  Piedmont College Reserve Squad   Oxford   7:30 PM
  Brewton Parker jv   S. Crescent Tech   7:30 PM
Wed. 7 Brewton Parker jv #   E. Georgia   5:30 PM
  @ Home
  Wallace Community College-Selma   Albany Tech   7:30 PM
Thu. 8 C. Georgia Tech   Bevill State Community College   6:30 PM
  @ Tuscaloosa, AL
  Albany Tech   Shelton State Community College   8:30 PM
Fri. 9 vs Central Carolina Community College @ Sandhills CC   Oxford   TBA
  C. Georgia Tech   Shelton State Community College   5:00 PM
  Tuscaloosa, AL
  East Ga Men's Basketball Classic- Middle Ga Prep vs Skills Factory #   E. Georgia   5:30 PM
  Motlow State Community College   Georgia Highlands   6:00 PM
  Rome, GA
  S. Georgia Tech   Florida Southwestern   7:00 PM
  East Ga Men's Basketball Classic Game 2- Combine prep vs East Ga #   E. Georgia   7:30 PM
  Santa Fe College   Gordon   8:00 PM
Sat. 10 S. Georgia Tech   Broward College   12:00 PM
  @ Florida Southwestern
  Santa Fe College   S. Crescent Tech   1:00 PM
  @ Gordon State
  Oxford   Sandhills Community College   1:00 PM
  Gulf Coast State College   S. Crescent Tech   1:00 PM
  @ Gordon State
  East Ga men's Basketball Classic Combine Prep vs Skill Factory #   E. Georgia   2:00 PM
  Gulf Coast State College   Gordon   3:00 PM
  Walters State Community College   Georgia Highlands   3:00 PM
  Rome, GA
  Florida Gateway College   Andrew   3:00 PM
  Atlanta Sports Academy   South Georgia   4:00 PM
  East Ga Mens Basketball classic East Ga vs Middle Ga Prep #   E. Georgia   4:00 PM
Mon. 12 West Georgia Tech   S. Crescent Tech   7:00 PM
  Emmanuel College Reserve Squad   Oxford   7:30 PM
Wed. 14 Tallahassee Community College   Albany Tech   7:00 PM
  Southern Basketball Academy   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Warner Robins, GA
  S. Crescent Tech   Brewton Parker jv   7:30 PM
  Oxford   LaGrange College Reserve Squad   8:00 PM
Fri. 16 Georgia Highlands   Cape Fear Community College   5:00 PM
  Bolivia, NC - Cape Fear Classic
  Tallahassee Community College   Gordon   5:30 PM
  @ Americus, GA
  State College of Florida, Manatee-Sarasota   Andrew   6:00 PM
  @ South Georgia State College
  PCD Cobras   Albany Tech   7:00 PM
  USC Salkehatchie   S. Georgia Tech   7:30 PM
  Denmark Technical College   South Georgia   8:00 PM
Sat. 17 USC Salkehatchie   Gordon   1:00 PM
  @ Americus, GA
  Denmark Technical College   Andrew   2:00 PM
  @ South Georgia State College
  Sandhills Community College   West Georgia Tech   3:00 PM
  Tallahassee Community College   S. Georgia Tech   3:00 PM
  Georgia Highlands   Brunswick Community College   3:00 PM
  Cape Fear Classic at Brunswick CC
  C. Georgia Tech   Southern Union State Community College   3:00 PM
  Wadley, AL
  State College of Florida, Manatee-Sarasota   South Georgia   4:00 PM
  ABI PREP #   E. Georgia   5:30 PM
  New Rock Prep Academy   Oxford   6:00 PM
Sun. 18 Emmanuel College JV   West Georgia Tech   3:00 PM
Mon. 19 Georgia Gwinnett College   Oxford   7:30 PM
Tue. 20 South Georgia   Daytona State College   7:00 PM
  Albany Tech   Tallahassee Community College   7:30 PM
  Chattahoochee Valley Community College   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA
  Middle Georgia Prep   Georgia Highlands   7:30 PM
  Rome, GA
Fri. 23 Palm Beach State College   E. Georgia   2:00 PM
Mon. 26 Andrew   Florida Gateway College   7:00 PM
Tue. 27 South Georgia   Denmark Technical College   7:00 PM
  C. Georgia Tech   Chattahoochee Valley Community College   7:30 PM
  Phenix City, AL
  Brewton Parker College Reserve Squad   Oxford   7:30 PM
  Albany Tech   Wallace Community College-Selma   8:30 PM
Wed. 28 Andrew   Tallahassee Community College   7:30 PM
  West Georgia Tech   Gordon   7:30 PM
  Atlanta Sports Prep   Georgia Highlands   7:30 PM
  Rome, GA
Thu. 29 Covenant College Reserve Squad   Oxford   7:30 PM
Fri. 30 Coastal Alabama - North   South Georgia   5:00 PM
  @ Daytona State College
  New Rock Prep   S. Crescent Tech   6:00 PM
  St. Petersburg College   Albany Tech   7:00 PM
 
December
Sat. 1 ABI   Georgia Highlands   1:00 PM
  Rome, GA
  Snead State Community College   South Georgia   2:00 PM
  @ Daytona State College
  St. Petersburg College   Gordon   2:00 PM
  S. Crescent Tech   Chattahoochee Valley Community College   2:00 PM
  West Georgia Tech   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Warner Robins, GA
  E. Georgia   Spartanburg Methodist   3:00 PM
  Combine Academy   Albany Tech   4:00 PM
  S. Georgia Tech   USC Salkehatchie   4:00 PM
  Andrew   Chipola College   8:00 PM
Mon. 3 S. Crescent Tech   West Georgia Tech   7:00 PM
  Georgia Gwinnett College   Oxford   7:30 PM
Tue. 4 New Rock Prep   Andrew   7:00 PM
  Marion Military Institute   S. Georgia Tech   7:00 PM
Wed. 5 Preeminence Academy   Georgia Highlands   1:00 PM
  Rome, GA
  C. Georgia Tech   Young Harris College JV   7:00 PM
  Young Harris, GA
  E. Georgia   Brewton Parker J.V.   7:30 PM
  Southern Basketball Academy   Albany Tech   7:30 PM
Thu. 6 Albany Tech   Florida Gateway College   7:00 PM
  Albany Tech   Florida Gateway College   7:00 PM
  Oxford   S. Crescent Tech   7:30 PM
Fri. 7 Combine Academy (NC)   Andrew   6:00 PM
  @ South Georgia State College
  Combine Academy - Atlanta   South Georgia   8:00 PM
Sat. 8 NTSI   Georgia Highlands   1:00 PM
  Rome, GA
  Combine Academy (ATL)   Andrew   2:00 PM
  @ South Georgia State College
  American Basketball Institute   C. Georgia Tech   2:00 PM
  Warner Robins, GA
  West Georgia Tech   Southern Union State Community College   3:00 PM
  Florida Gateway College   Oxford   4:00 PM
  Combine Academy - Charoltte   South Georgia   4:00 PM
  S. Georgia Tech   Coastal Alabama - North   5:00 PM
Mon. 10 S. Crescent Tech   Georgia NW Tech   6:30 PM
  New Rock Academy   Albany Tech   7:30 PM
Tue. 11 USC Salkehatchie   South Georgia   7:00 PM
  ASA Atlanta   Andrew   7:30 PM
Thu. 13 Georgia Gwinnett College   C. Georgia Tech   6:30 PM
  Macon, GA
Fri. 14 S. Georgia Tech   Gulf Coast State College   4:00 PM
  @ Chipola College
  Gordon   State College of Florida, Manatee-Sarasota   6:00 PM
  Roane State Community College   Georgia Highlands   7:00 PM
  Rome, GA
  E. Georgia   USC Salkehatchie   7:00 PM
  Snead State Community College   S. Crescent Tech   7:30 PM
Sat. 15 Gordon   St. Petersburg College   12:00 PM
  West Georgia Tech   Georgia NW Tech   1:00 PM
  Spartanburg Methodist   E. Georgia   4:00 PM
  Florida State College at Jacksonville   South Georgia   4:00 PM
  Waycross, GA
  S. Georgia Tech   Chipola College   6:00 PM
Mon. 17 S. Georgia Tech   Marion Military Institute   4:30 PM
Wed. 19 Bevill State Community College   West Georgia Tech   7:00 PM
Fri. 28 Preeminence Academy Prep   C. Georgia Tech   6:30 PM
  Macon, GA
Sat. 29 E. Georgia   Gulf Coast State College   TBA
  Shelton State Community College   S. Georgia Tech   2:00 PM
  Gordon   Northwest Florida State College   3:00 PM
  Niceville, FL @ Gulf Coast State College
Sun. 30 ASA   Georgia Highlands   1:00 PM
  Rome, GA
  Wallace State-Hanceville   S. Georgia Tech   3:00 PM
  Gordon   Gulf Coast State College   4:00 PM
Mon. 31 Gordon   Chipola College   1:00 PM
  @ Panama City, FL
 
January
Wed. 2 New Rock Prep Academy #   South Georgia   7:00 PM
  Chattahoochee Valley Community College   Andrew   7:30 PM
  Albany Tech *   Gordon   7:30 PM
  Georgia Highlands *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  Griffin, GA
  S. Georgia Tech *   C. Georgia Tech   7:30 PM
  Macon, GA
Sat. 5 S. Crescent Tech *   Gordon   2:00 PM
  New Rock Prep   Georgia Highlands   2:00 PM
  Rome, GA
  Andrew *   S. Georgia Tech   3:00 PM
  C. Georgia Tech *   South Georgia   4:00 PM
  Waycross, GA
  E. Georgia *   Albany Tech   4:00 PM
Mon. 7 Lagrange College JV   S. Crescent Tech   6:30 PM
  West Georgia Tech   Lagrange College JV   8:00 PM
Tue. 8 Georgia Highland Diamonds   Oxford   4:00 PM
Wed. 9 Andrew *   South Georgia   7:00 PM
  Georgia Highlands *   S. Georgia Tech   7:30 PM
  Americus, GA
  C. Georgia Tech *   Albany Tech   7:30 PM
  Albany, GA
  Gordon *   E. Georgia   7:30 PM
Thu. 10 Oxford   Florida College Reserve Squad   7:30 PM
Fri. 11 Oxford   Pasco-Hernando State College   7:00 PM
Sat. 12 Albany Tech *   Andrew   3:00 PM
  Gordon *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  South Georgia *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
  S. Crescent Tech   E. Georgia   4:00 PM
Sun. 13 West Georgia Tech   Emmanuel College JV   7:00 PM
Wed. 16 S. Georgia Tech *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  C. Georgia Tech *   E. Georgia   7:30 PM
  Swainsboro, GA
  Georgia Highlands *   Albany Tech   7:30 PM
  Albany, GA
  Andrew *   Gordon   7:30 PM
Thu. 17 Middle Georgia Prep   West Georgia Tech   7:00 PM
Fri. 18 Georgia NW Tech   Oxford   8:00 PM
  Dennis Spruell Classic
Sat. 19 S. Crescent Tech *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Warner Robins, GA
  S. Georgia Tech *   South Georgia   3:00 PM
  West Georgia Tech   Bevill State Community College   3:00 PM
  Andrew   E. Georgia   4:00 PM
  Gordon *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
  MacDill Air Force Base   Oxford   4:00 PM
  Dennis Spruell Classic
Mon. 21 Florida Gateway College   West Georgia Tech   2:00 PM
  Oxford   Oglethorpe University Reserve Squad   4:00 PM
  MLK Classic
Wed. 23 S. Georgia Tech *   Albany Tech   7:30 PM
  E. Georgia *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Rome, GA
  C. Georgia Tech *   Andrew   7:30 PM
  Cuthbert, GA
  South Georgia *   S. Crescent Tech   7:30 PM
Sat. 26 S. Georgia Tech *   Gordon   3:00 PM
  S. Crescent Tech *   Andrew   3:00 PM
  Georgia Highlands *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  South Georgia *   Albany Tech   4:00 PM
  West Georgia Tech *   Oxford   5:00 PM
Tue. 29 Oxford   Southern Wesleyan University Reserve Squad   8:00 PM
Wed. 30 Gordon *   South Georgia   7:00 PM
  Lagrange College JV   West Georgia Tech   7:00 PM
  S. Georgia Tech *   E. Georgia   7:30 PM
  Andrew *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Rome, GA
  Albany Tech *   S. Crescent Tech   7:30 PM
Thu. 31 Trinity College   Oxford   7:30 PM
 
February
Sat. 2 C. Georgia Tech *   S. Georgia Tech   3:00 PM
  Americus, GA
  West Georgia Tech   Andrew   3:00 PM
  E. Georgia *   South Georgia   4:00 PM
  Gordon *   Albany Tech   4:00 PM
  S. Crescent Tech *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
Mon. 4 LaGrange College Reserve Squad   Oxford   7:30 PM
Wed. 6 South Georgia *   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Macon, GA
  Oxford *   West Georgia Tech   7:30 PM
  Gordon *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  Albany Tech *   E. Georgia   7:30 PM
  S. Georgia Tech *   Andrew   7:30 PM
Sat. 9 E. Georgia *   Gordon   3:00 PM
  South Georgia *   Andrew   3:00 PM
  Albany Tech *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  Georgia Gwinnett College   West Georgia Tech   3:00 PM
  Oxford   Georgia NW Tech   4:00 PM
  S. Georgia Tech *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
Mon. 11 Southern Wesleyan University Reserve Squad   Oxford   7:30 PM
Wed. 13 Georgia Highlands *   South Georgia   7:00 PM
  Waycross, GA
  Georgia Highlands Diamonds   West Georgia Tech   7:00 PM
  Andrew *   Albany Tech   7:30 PM
  S. Crescent Tech *   E. Georgia   7:30 PM
  C. Georgia Tech *   Gordon   7:30 PM
  Barnesville, GA
Sat. 16 West Georgia Tech   Georgia NW Tech   2:00 PM
  S. Crescent Tech *   S. Georgia Tech   3:00 PM
  E. Georgia *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA
  Albany Tech *   Georgia Highlands   4:00 PM
  Rome, GA
  Gordon *   Andrew   4:00 PM
  Georgia Highlands Diamonds   Oxford   4:30 PM
  Sophomore Day
Mon. 18 The Basketball Academy Spartans   Oxford   7:30 PM
Wed. 20 Georgia Highlands *   Gordon   7:30 PM
  Barnesville, GA
  C. Georgia Tech *   S. Crescent Tech   7:30 PM
  Griffin, GA
  E. Georgia *   Andrew   7:30 PM
  South Georgia *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Sat. 23 Andrew *   C. Georgia Tech   3:00 PM
  Macon, GA (Sophomore Day)
  Georgia Highlands *   E. Georgia   4:00 PM
  Swainsboro,GA
  West Georgia Tech   Oxford   4:00 PM
  S. Crescent Tech *   South Georgia   4:00 PM
  Albany Tech *   S. Georgia Tech   7:30 PM
Mon. 25 South Georgia *   E. Georgia   7:00 PM
Wed. 27 Andrew *   S. Crescent Tech   6:00 PM
  Albany Tech *   South Georgia   7:00 PM
  Gordon *   S. Georgia Tech   7:00 PM
  C. Georgia Tech *   Georgia Highlands   7:30 PM
  Rome, GA
 
March
Sat. 2 New Rock Prep   C. Georgia Tech   2:00 PM
  Warner Robins, GA
  Albany Tech *   S. Crescent Tech   2:00 PM
  Georgia Highlands *   Andrew   3:00 PM
  Cuthbert, GA
  South Georgia *   Gordon   3:00 PM
  E. Georgia *   S. Georgia Tech   6:00 PM
# Exhibition
* Conference