2018-19 Women's Basketball Schedule

Add to Calendar
Date Away Home Status Links
 
October
Tue. 2 Robins Air Force Base #   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Warner Robins, GA
Sat. 6 S. Georgia Tech #   Southeastern JUCO Jamboree   TBA
  Jamboree @ Albany State University-Darton Campus
  Georgia Highlands #   SE JUCO Jamboree   TBA
  Southern Juco Jamboree @ Albany State University-West #   Albany Tech   9:00 AM
  Jamboree
  C. Georgia Tech #   Darton State Jamboree   10:00 AM
  Albany, GA
Sun. 14 S. Georgia Tech #   College of Coastal Georgia   TBA
  Scrimmage
  Georgia Highlands #   Cory Black Jamboree   TBA
Sat. 20 Georgia Highlands #   Life University   TBA
  C. Georgia Tech #   Augusta University   2:00 PM
  Augusta, GA
Mon. 22 Albany State University #   Albany Tech   5:30 PM
  Scrimmage
Wed. 24 C. Georgia Tech #   Middle Georgia   5:30 PM
  Cochran, GA
  Albany State University #   S. Georgia Tech   6:00 PM
  Scrimmage
Sat. 27 Thomas University #   S. Georgia Tech   2:00 PM
  Scrimmage
Tue. 30 Georgia Highlands #   Clayton State University   5:30 PM
 
November
Thu. 1 E. Georgia 49 Motlow State Community College 68 Final
  @ Milton H. Johnson Center
  S. Georgia Tech 66 Santa Fe College 68 Final
Fri. 2 S. Georgia Tech 71 College of Central Florida 41 Final
  Georgia Highlands 55 Walters State Community College 69 Final
  Senators Tip Off Classic
  E. Georgia 29 Chipola College 81 Final
  C. Georgia Tech 52 Pensacola State College 90 Final
  Pensacola, FL
Sat. 3 Georgia Highlands 88 Roane State Community College 57 Final
  Walter's State Tip-Off Classic @ Morristown, TN
  Georgia NW Tech 42 S. Crescent Tech 75 Final
  C. Georgia Tech 38 Tallahassee Community College 104 Final
  Tallahassee, FL
Mon. 5 Chattanooga State Community College 71 S. Crescent Tech 39 Final
Tue. 6 Brenau University JV 51 S. Crescent Tech 60 Final
Wed. 7 Wallace Community College-Selma 60 Albany Tech 70 Final
  E. Georgia * 61 Andrew 69 Final
Thu. 8 C. Georgia Tech 63 Motlow State Community College 79 Final
  Tullahoma, TN
Sat. 10 Wallace State-Hanceville 99 Albany Tech 75 Final
  @ americus, ga
  E. Georgia * 59 C. Georgia Tech 86 Final
  Macon, GA
  Georgia Highlands * 70 Andrew 51 Final
  Cape Fear Community College 61 S. Georgia Tech 82 Final
Sun. 11 Cape Fear Community College 72 Albany Tech 64 Final
  @ Americus, GA
  Wallace State-Hanceville 57 S. Georgia Tech 62 Final
Wed. 14 E. Georgia * 42 S. Georgia Tech 99 Final
  S. Crescent Tech * 42 Georgia Highlands 78 Final
  Rome, GA
  Andrew * 53 C. Georgia Tech 72 Final
  Warner Robins, GA
Thu. 15 Albany Tech 83 Enterprise State Community College 80 Final
Sat. 17 Spartanburg Methodist 58 E. Georgia 70 Final
  Andrew * 40 S. Crescent Tech 63 Final
  Albany Tech 67 Coastal Alabama - North 64 Final
  C. Georgia Tech * 61 S. Georgia Tech 83 Final
  Americus, GA
Tue. 20 Chattahoochee Valley Community College 79 C. Georgia Tech 56 Final
  Macon, GA
  Albany Tech * 51 S. Georgia Tech 82 Final
  Gadsden State Community College 43 Georgia Highlands 63 Final
  Rome, GA
  Andrew 87 Lurleen B. Wallace Community College 62 Final
Wed. 21 S. Crescent Tech * 52 E. Georgia 67 Final
Fri. 23 Cleveland State Community College 42 Georgia Highlands 76 Final
  Rome, GA
Sat. 24 Albany Tech * 45 E. Georgia 64 Final
  S. Georgia Tech 76 Roane State Community College 40 Final
  GHC Thanksgiving Classic @ Rome, GA
  Walters State Community College 41 Georgia Highlands 34 Final
  Rome, GA
Sun. 25 Pensacola State College 61 S. Georgia Tech 73 Final
  @ Rome, GA
Tue. 27 C. Georgia Tech 53 Chattahoochee Valley Community College 80 Final
  Phenix City, AL
  Albany Tech 63 Wallace Community College-Selma 60 Final
Wed. 28 Andrew 56 Tallahassee Community College 108 Final
Thu. 29 Chattahoochee Valley Community College 61 Albany Tech 67 Final
  Combine Academy 31 E. Georgia 58 Final
Fri. 30 Combine Academy 29 E. Georgia 58 Final
  S. Crescent Tech 59 Brenau University JV 71 Final
  Salt Lake Community College 79 Georgia Highlands 63 Final
  Twin Falls, ID @ Twin Falls, ID
 
December
Sat. 1 Albany Tech * 64 C. Georgia Tech 86 Final
  Warner Robins, GA
  S. Crescent Tech * 51 S. Georgia Tech 72 Final
  Andrew 64 Southern Union State Community College 83 Final
  Georgia Highlands 73 College of Southern Idaho 85 Final
  Twin Falls, ID
Mon. 3 C. Georgia Tech 69 Snead State Community College 82 Final
  Boaz, AL
Wed. 5 Andrew * 55 Albany Tech 63 Final
  Georgia Highlands * 76 E. Georgia 45 Final
  Swainsboro,GA
Thu. 6 Brewton Parker JV 61 S. Crescent Tech 74 Final
Fri. 7 C. Georgia Tech 44 Chipola College 81 Final
  Marianna, FL
Sat. 8 S. Georgia Tech * 102 Andrew 31 Final
  C. Georgia Tech 67 Tallahassee Community College 111 Final
  @ Marianna, Fla.
  Georgia Highlands * 84 Albany Tech 63 Final
  Albany, GA
  E. Georgia   Combine Academy   Cancelled
Mon. 10 S. Crescent Tech 61 Georgia NW Tech 34 Final
  Enterprise State Community College 50 Albany Tech 73 Final
Tue. 11 C. Georgia Tech * 94 S. Crescent Tech 59 Final
  Griffin, GA
  Andrew 55 Chattahoochee Valley Community College 91 Final
Fri. 14 S. Georgia Tech   East Mississippi Community College   2:00 PM
  @ Chipola College
  Snead State Community College   S. Crescent Tech   5:30 PM
  Lurleen B. Wallace Community College   Andrew   5:30 PM
  Chattahoochee Valley Community College   Georgia Highlands   6:00 PM
  Panama City, FL @ Gulf Coast State
Sat. 15 Snead State Community College   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Macon, GA
  Georgia Highlands   Gulf Coast State College   1:00 PM
  Panama City, FL
  E. Georgia   Southern Union State Community College   2:00 PM
Tue. 18 Georgia Highlands *   Andrew   2:00 PM
  Cuthbert, GA
Wed. 19 E. Georgia *   S. Georgia Tech   2:00 PM
Sat. 29 Shelton State Community College   Georgia Highlands   4:00 PM
  Americus, GA @ South Georgia Tech
  St. Petersburg College   S. Georgia Tech   8:00 PM
Sun. 30 Eastern Florida State College   Georgia Highlands   4:00 PM
  Americus, GA @ South Georgia Tech Classic
  Shelton State Community College   S. Georgia Tech   8:00 PM
Mon. 31 Eastern Florida State College   S. Georgia Tech   3:00 PM
 
January
Wed. 2 Georgia Highlands *   S. Crescent Tech   5:30 PM
  Griffin, GA
  S. Georgia Tech *   C. Georgia Tech   5:30 PM
  Macon, GA
  Chattahoochee Valley Community College   Andrew   5:30 PM
Sat. 5 Andrew *   S. Georgia Tech   1:00 PM
  E. Georgia *   Albany Tech   2:00 PM
Sun. 6 Massasoit Community College   S. Crescent Tech   TBA
Mon. 7 S. Crescent Tech *   Andrew   5:30 PM
  Motlow State Community College   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Macon, GA
Wed. 9 C. Georgia Tech *   Albany Tech   5:30 PM
  Albany, GA
  Georgia Highlands *   S. Georgia Tech   5:30 PM
  Americus, GA
Sat. 12 Albany Tech *   Andrew   1:00 PM
  C. Georgia Tech *   Georgia Highlands   2:00 PM
  Rome, GA
  E. Georgia *   S. Crescent Tech   2:00 PM
Mon. 14 S. Crescent Tech *   Albany Tech   5:30 PM
  Carver College   Andrew   5:30 PM
Wed. 16 C. Georgia Tech *   E. Georgia   5:30 PM
  Swainsboro, GA
  S. Georgia Tech *   S. Crescent Tech   5:30 PM
  Georgia Highlands *   Albany Tech   5:30 PM
  Albany, GA
Sat. 19 S. Crescent Tech *   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Warner Robins, GA
  S. Georgia Tech   Wallace State-Hanceville   1:00 PM
  Andrew *   E. Georgia   2:00 PM
  Georgia Highlands   Gadsden State Community College   4:00 PM
  Gadsden, AL
Mon. 21 C. Georgia Tech   Oglethorpe College JV   5:30 PM
  Atlanta, GA
Wed. 23 C. Georgia Tech *   Andrew   5:30 PM
  Cuthbert, GA
  E. Georgia *   Georgia Highlands   5:30 PM
  Rome, GA
  S. Georgia Tech *   Albany Tech   5:30 PM
Sat. 26 E. Georgia   Spartanburg Methodist   1:00 PM
  Spartanburg, SC
  Georgia Highlands *   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Macon, GA
  S. Crescent Tech *   Andrew   1:00 PM
  Coastal Alabama - North   Albany Tech   3:00 PM
Wed. 30 S. Georgia Tech *   E. Georgia   5:30 PM
  Albany Tech *   S. Crescent Tech   5:30 PM
  Andrew *   Georgia Highlands   5:30 PM
  Rome, GA
 
February
Sat. 2 C. Georgia Tech *   S. Georgia Tech   1:00 PM
  Americus, GA
  West Georgia Tech * ^   Andrew   1:00 PM
  S. Crescent Tech *   Georgia Highlands   2:00 PM
  Rome, GA
Mon. 4 Albany Tech   Santa Fe College   6:00 PM
Wed. 6 C. Georgia Tech *   Georgia Highlands   5:30 PM
  Rome. GA
  Albany Tech *   E. Georgia   5:30 PM
  S. Georgia Tech *   Andrew   5:30 PM
Sat. 9 Albany Tech *   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Macon, GA
  S. Georgia Tech *   Georgia Highlands   2:00 PM
  Rome, GA
  Southern Union State Community College   E. Georgia   3:00 PM
Mon. 11 Combine Academy   C. Georgia Tech   6:00 PM
  Warner Robins, GA
Wed. 13 S. Crescent Tech *   E. Georgia   5:30 PM
  Andrew *   Albany Tech   5:30 PM
Sat. 16 S. Crescent Tech *   S. Georgia Tech   1:00 PM
  E. Georgia *   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Macon, GA
  Albany Tech *   Georgia Highlands   2:00 PM
  Rome, GA
Mon. 18 S. Crescent Tech *   Albany Tech   5:30 PM
Wed. 20 C. Georgia Tech *   S. Crescent Tech   5:30 PM
  Griffin, GA
  E. Georgia *   Andrew   5:30 PM
  S. Georgia Tech *   Georgia Highlands   5:30 PM
  Rome, GA
Sat. 23 Andrew *   C. Georgia Tech   1:00 PM
  Macon, GA (Sophomore Day)
  Albany Tech *   S. Georgia Tech   1:00 PM
  Georgia Highlands *   E. Georgia   2:00 PM
  Swainsboro,GA
# Exhibition
* Conference
^ Division