GCAA All-Region 18/19


2018 Men’s X-C All Region
Runner of the Year: Alden Aspiras (Oxford-Emory)
Coach of the year: Tony O'Kelley (Oxford-Emory)
First Team
Alden Aspiras, Justin Burton, Harish Venkatranan, Kevin Wu -Oxford-Emory; Zachary Ansley - Georgia Military

2018 Women’s X-C All Region
Runner of the Year: Emily Elder (Oxford -Emory)
Coach of the year: : Ella O'Kelley (Oxford-Emory)
First Team
Emily Elder, Michelle Ly, Katie Dorton, Danbi Lim, Gracy Lim -Oxford-Emory

2018 Women's Soccer All-Region
Isabelle Vazquez – Gordon State (MVP)
Scott Henderson- Gordon State (Coach of the year)

First Team
GK- Sophia LaMar – Andrew
Defense
Isabelle Vazquez – GSC, Tabitha Hatem – GMC, Brittany Colangelo – GSC
Midfield
Chandler Elliott – Andrew, Jordan White – Gordon, Ashlyn Halseth – Gordon,
Nadia Kuchambi – ABAC
Forward
Adisa Nwawel – GMC, Skylar Bertram – Gordon, Makenzie Macmillan – ABAC

Second Team
GK- Brooke Shavers – Gordon
Defense
Deirra Taylor – Andrew, Aysia Broersma – GMC, Kaitlyn Moore – SGSC, Yulisa Serrano - SGSC
Midfield
Tori Rodriguez– Andrew, Brianna Poy Fong – SGSC, Lizbeth Cortez Martinez – ABAC, Nicolina Boza – GMC,
Kaitlin O'Connor - GSC
Forward
Daniela Ramos – SGSC

2018 Men's Soccer All-Region
Charlie Braithwaite – GMC (MVP)
Dave Sexton- GMC (Coach of the year)

First Team
GK- Tim Dolan – GMC
Defense
Fredrik Ackander – Andrew, Orlando Lozano – GMC, Timo Schellinger – GMC, Joel Copes – GMC
Midfield
Adam Kennedy – GMC, John Soto – Andrew, Alfie Madden – GMC, Francisco Arias – GMC,
Forward
Charlie Braithwaite – GMC, Bryan Zuniga – Andrew

2018/19 Women's Basketball DI All Region
Coach of the Year: James Frey – South Georgia Technical College
Player of the Year: Fredricka Sheats- Central Georgia Technical College
Freshman of the Year: Jahnarria Brown- Georgia Highlands College

First Team
Fredricka Sheats- Central Georgia Technical College
Savanna Walker- East Georgia State College
Alyssa Nieves - South Georgia Technical College
Ciara Thompson - Georgia Highlands College
Bigue Sarr- Central Georgia Technical College
Allisa Jones- Albany Tech College

Second Team
Courtney Butts - East Georgia State College
Fatou Pouye- South Georgia Technical College
Dawnique Snead - Andrew College
Ricka Jackson- South Georgia Technical College
Jessica Eadsforth-Yates - Georgia Highlands College

All Tournament
Mari Hill- South Georgia Technical College
Ricka Jackson- South Georgia Technical College
Jessica Eadsforth Yates- Georgia Highlands College
Ciara Thompson - Georgia Highlands College
Clara Bentley - Albany Technical College
Fredricka Sheats - Central Georgia Technical College
Alexis Powell - Andrew College
Jadyn Rice - Southern Crescent Technical College
Jada Neal - East Georgia State College

2018/19 Men's Basketball DI All Region
Coach of the Year: Justin Newton – Andrew College
Player of the Year: Jalin Wimberly- Andrew College
Defensive Player of the Year: Anyeuri Castillo- Central Georgia Technical College
Freshman of the Year: Tre Gomillion- Gordon State College; Carl Johnson - Georgia Highlands College

First Team
Jalin Wimberly- Andrew College
Anyeuri Castillo- Central Georgia Technical College
Khalyl Waters- Georgia Highlands College
Justin Johnson- South Georgia Technical College
Oronte' Anderson- Gordon State Colleg

Second Team
Skyler Baggs- South Georgia State College
DeJon Waters Jr. - Central Georgia Technical College
Derrick Cook- Georgia Highlands College
Keyshaun Street- South Georgia State College
Charles Botchway- South Georgia State College

Honorable Mention
Jamarcis Nunally- Albany Technical College
Vinicis Vianna- Albany Technical College
Khalil Brown- Southern Crescent Technical College
Tyonn Stucky- East Georgia State College
Tre Gomillion- Gordon State College
Seth Brown-Carter- Gordon State College

All Defensive Team
Anyeuri Castillo- Central Georgia Technical College
Skyler Baggs- South Georgia Technical College
Dereck Lampkin- Andrew College
Khalyl Waters- Georgia Highlands College
Khalil Brown- Southern Crescent Technical College

All Freshman Team
Tre Gomillion- Gordon State College
Carl Johnson - Georgia Highlands College
Justin Johnson- South Georgia Technical College
Vinicis Vianna- Albany Technical College
Antoine Jones- Southern Crescent Technical College

All-Tournament Team
Dejon Waters Jr. (MVP); Aaron Ridley III - Central Georgia Technical College
Khalyl Waters; Carl Johnson - Georgia Highlands College
Tyonn Stuckey - East Georgia Technical College
DJ Lampkin - Andrew College

2018/19 Men’s Basketball Division III All Region
Coach of the Year: Niki Okolovitch- West Georgia Technical College
Player of the Year: John Halaby, Jr. – Oxford College of Emory University

First Team
John Halaby, Jr. – Oxford College of Emory University
Juwan Johnson- West Georgia Technical College
Ryan Kwong-Oxford College of Emory University
Kameron Hickey-West Georgia Technical College
Zane Patel-Oxford College of Emory University

 

2019 Men’s Golf All Region
Coach of the year: Larry Byrnes - ABAC
Low Medalist Will Bozeman - ABAC
Adam Park - ABAC
Nick Paschetto - Oxford Emory
Luke Ninneman - Georgia Military
Trey May - Georgia Military

2019 Softball All Region

Player of the Year: Taylor Layfield – ABAC
Pitcher of the Year: Sarah Middleton - GMC
Coach of the Year: Ashley Bunn - GMC

Infield
First Team
Taylor Layfield- ABAC
Sierrah Gani- GHC
Emily Dansby- GMC
Casey Sims- East Ga
Kaedy Borst- GMC

Outfield
First Team
Alexis Meadows- ABAC
Lindsey South- GMC
Mya Adams- GHC
Mallory Alford- GHC

Pitchers
First Team
Sarah Middleton- GMC
Samantha Davis- ABAC
Mackensie Poynter- GMC

Catchers
First Team
Ryla Christian- Andrew
Kennedy Coffey- GMC

DP/UT
First Team
Cathleen Nugue - GMC

Infield
Second Team
Lexi Palazzo- GHC
Taylor Knight- West Ga Tech
Breanna Lee- Gordon
Sutton Bridges- ABAC
Destiny Herrera- East Ga

Outfield
Second Team
Hunter Meadows- GMC
Abigail McIntosh- Andrew
Taylor Morgan- East Ga
Jordan Wells- East Ga

Pitchers
Second Team
Haley Robinson- GHC
Harlee Rewis- East Ga
Kati Mills- West Ga Tech

Catchers
Second Team
Hunter Lee- Gordon
Reese Stalvey- East Ga

DP/UT
Second Team
Mary Tillman- South Ga
 

2019  All Tournament Softball Team
ABAC
MVP – Taylor Layfield
Samantha Davis
Aspen Barker
Sutton Bridges
Georgia Military College
Lindsey South
Lauren King
Emily Dansby
East Georgia State College
Casey Sims
Alaina Lee
Andrew College
Abigail McIntosh
Rebecca Johnson
 

2019 Baseball All Conference

Defensive Player of the Year- OF Brenton Phillips -AC
Player of the Year- Skylar McPhee -GHC
Coach of the Year - Travis McClanahan -GSC

First Team All Conference
Outfielders - Cole Phillips -GSC, Jared Hart -EGSC, Jason Fointno -GSC
Infielders - Skylar McPhee -GHC, Justin Barr -AC, Sam Kuchinski -GSC, Joey DeMasi -WGTC
Catcher - Indiana Stanley -EGSC
DH - Andrew Giles- EGSC
Pitchers - P Kevin Tomas -EGSC, Shawn Host -AC
Closer - Garrett Houston GSC

Second  Team All Conference
Outfielders - LJ Bryant -AC, Brenton Phillips -AC, Malik Spratling -GHC;
Infielders - Bryson Horne -GHC, David Meadows -SGSC, Jesse Sherrill -GSC, Tate Kight -ABAC
Catcher - Parker Orr -GHC
DH- Jay Pendley -GSC
Pitchers - Dominic Canale- GSC, Adam Leverett- GSC
Closer - Rudy Amaya -ABAC

Gold Glove Team
Catcher - Indiana Stanley- EGSC
First Base - Skylar McPhee -GHC
Second Base - Justin Guyton -WGTC
SS - Justin Barr -AC
Third Base - David Meadows -SGSC
Outfielders - Jason Fointno -GSC, Brenton Phillips -AC, Max Tracey WGTC
Pitcher - Cody Ogilvie SGSC

2019 All Tournament Team
Jessie Sherrill (MVP), Adam Leverett, Dominic Canale, Gavin Patel - Gordon State
Justin Brooks, Blake Ebo, David Meadows - S. Georgia State
Nathan Fancher, Ryan DelNegro - E. Georgia State
Malik Spratling, Bryson Horne - Georgia Highlands